Dietetyk w Centrum Medycznym CMP – poradnia dietetyczna

Post image

Dietetyk to specjalista od żywienia i walki z nadwagą oraz otyłością. Zajmuje się przede wszystkim udzielaniem porad dotyczących zdrowego odżywiania i diet, także tych związanych z konkretnymi schorzeniami. Układa też jadłospisy zgodne ze zdrowotnymi potrzebami pacjentów. Współpracuje z innymi specjalistami, stanowiąc wsparcie w leczeniu chorób jelit, chorób autoimmunologicznych, cukrzycy czy zaburzeń hormonalnych. Z jego wiedzy korzystają także sportowcy, którzy właściwą dietę wykorzystują do osiągnięcia najlepszej formy i wydolności organizmu. Poradnia dietetyczna w placówkach CMP to miejsce dla wszystkich pacjentów, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie poprzez prawidłowe odżywianie.

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyka dzieli się na dwie odmiany: kliniczną i sportową. Dietetyk sportowy bada i stosuje sposoby związane z wpływem odżywiania na wyniki oraz opiekuje się sportowcami, układając dla nich diety pozwalające maksymalizować wydajność, siłę, wytrzymałość i inne ważne w zawodowym sporcie cechy organizmu. Jest to więc dziedzina bardzo wyspecjalizowana. Dietetyk kliniczny zajmuje się żywieniem ludzi cierpiących na różnego rodzaju schorzenia, a także zapobieganiem chorobom poprzez prawidłowe odżywianie i edukacją na temat jego zasad. Specjalista tej dziedziny ma bardzo szeroką wiedzę na temat komponowania jadłospisów zgodnie z zapotrzebowaniem na kalorie, makro- i mikroskładniki. Zna również technologie gastronomiczne i podstawy doboru określonej diety dla konkretnego pacjenta. Lekarz dietetyk doskonale orientuje się w kwestiach funkcjonowania układu pokarmowego oraz jego wpływu na cały organizm. Dzięki temu może pomagać w regulowaniu procesów fizjologicznych i metabolicznych poprzez udzielenie odpowiednich porad dotyczących żywienia.

Poradnia dietetyczna – kiedy warto się zgłosić

Poradnia dietetyczna kojarzy się pacjentom przede wszystkim z chęcią (lub koniecznością) zrzucenia nadprogramowych kilogramów, jednak warto się do niej zgłosić również w wielu innych przypadkach. Dietetyk jest pomocny w przypadku:

  • nadwagi i otyłości, nadmiaru tkanki tłuszczowej,
  • zdiagnozowanej cukrzycy,
  • problemów hormonalnych, chorób tarczycy,
  • chorób autoimmunologicznych,
  • chorób jelit,
  • miażdżycy i choroby wieńcowej,
  • wrzodów żołądka, refluksu,
  • alergii, nietolerancji lub nadwrażliwości pokarmowych.

Poradnia dietetyczna jest również miejscem, do którego może zgłosić się każdy, kto chce otrzymać spersonalizowany jadłospis uwzględniający jego potrzeby, a także zasady zdrowego żywienia i zapobiegania chorobom. Porady specjalisty mogą też w szczególności przydać się np. kobietom w ciąży, które chcą jak najlepiej zadbać o zdrowie swoje i dziecka oraz szybko wrócić do dawnej wagi po porodzie. Ze specjalistą można ponadto skonsultować się w przypadku chęci zwiększenia wydajności w sporcie lub przejścia na określony typ diety (np. na dietę wegetariańską lub wegańską). Dietetyk wykluczy przeciwwskazania oraz udzieli wskazówek na temat tego rodzaju żywienia i ewentualnie zaleci suplementację.

Poradnia dietetyczna – jak wygląda wizyta?

Podczas wizyty w gabinecie lekarz dietetyk przeprowadza przede wszystkim szczegółowy wywiad. Warto się do niej przygotować, prowadząc przez kilka dni dzienniczek uwzględniający wszystkie przyjęte pokarmy i płyny. Dla specjalisty jest to świetny punkt wyjścia do analizy nawyków żywieniowych pacjenta oraz popełnianych przez niego błędów. Jeśli pacjent nie dysponuje aktualnymi wynikami podstawowych badań, dietetyk zaleci ich wykonanie. Zaprosi go też na wagę i dokona analizy składu ciała. Następnie dobierze właściwy sposób odżywiania i przygotuje jadłospis indywidualnie dobrany do stanu zdrowia, wieku, płci i preferencji pacjenta. Warto wiedzieć, że taka dieta podlega aktualizacji podczas wizyt kontrolnych – zgodnie z wynikami badań oraz zgłaszanymi przez pacjenta zastrzeżeniami.

Dietetyka w CMP

W placówkach CMP przyjmują dietetycy zajmujący się konsultacjami zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. Zachęcamy do umawiania wizyt przez Portal Pacjenta oraz bezpośredni kontakt z wybraną przychodnią.